Poznáte slovenskú umeleckú scénu? Ak nie tak sme pre Vás pripravili krátky rozhovor s reprezentantmi. Tento mesiac sme sa rozprávali s grafičkou Darinou Berkovou, ktorá pre nás tento rok pripravila špeciálne darčeky na Týždeň úsmevu

Čím ste chceli byť v detstve?

Od malička, asi od 5-tich rokov som snívala o tom, že raz budem maľovať obrazy.

 

Odkiaľ čerpáte inšpirácie?

Ja sa považujem za maliarku príbehov. Som dušou symbolista. Inšpiruje ma literatúra, história, osudy ľudí slávnych i nás obyčajných.  Vyštudovala som reštaurátorstvo na Strednej umeleckopriemyselnej škole. Aj odtiaľ pramení môj záujem o históriu. Rada do svojich obrazov komponujem artefakty z dávnej architektúry a samozrejme nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie je príroda. Je nádherná v každom ročnom období, v detaile i v celku.

Aký je Váš názor na slovenskú umeleckú scénu?

Toto je otázka, na ktorú by mi nestačila ani kniha!
Historicky sme mali vždy vynikajúcich maliarov a sochárov /Majster Pavol z Levoče/. Slovenské umenie 19. storočia a prvej polovice 20. storočia malo veľké osobnosti /Alexy, Bazovský,Bohúň, Galanda, Mudroch, Benka, Laluha, Kompánek a mnohí ďalší/.
Strednú generáciu našich umelcov ovplyvnil celosvetovo uznávaný grafik a maliar Albín Brunovský. Jeho študenti, dnes už päťdesiatnici, patria k veľmi výrazným osobnostiam slovenskej umeleckej scény /Komáček, Piačka, Vávrová/. Slovenská grafika patrí medzi európske špičky. Na Bienále ilustrácií Bratislava naši ilustrátori /Kállay, Uchnár, Štanclová, Brunovský/ získali niekoľko ocenení.

V maľbe bola vynikajúca Žlinčanová, Jakoby, Kolčáková a Berger. V textilnej tvorbe vynikala Božena Augustínová, jej nadrozmerné artprotisy sú dnes súčasťou mnohých umeleckých zbierok doma i v zahraničí.  Zo súčasných autorov maľby mi nedá nespomenúť Mariána Komáčka, bratov Andreja a Martina Augustínovcov, Katku Alexyovú-Fígerovú a z mladších Dorotu Sadovskú.
Môj názor na mladú generáciu maliarov je, že napriek ich snahe o originalitu som zatiaľ nenašla autora, ktorý by ma oslovil. Na Slovensku sme mali a aj máme aj vynikajúcich sochárov /Tibor Bártfay, Milan Lukáč, Ťapák, Otto Bachorík, Jankovič/

 

Aký je Váš názor na rámovanie Vašich diel?

S pani Ildiko Virágovou spolupracujem už 20 rokov. Na jej práci sa mi páči, že neustále hľadá nové dizajny v rámovaní a dnes má naozaj veľký výber rámov a paspárt. Obrazy mám zarámované vždy precízne, pekne a načas.

 

Aká bola najzvláštnejšia prosba pri vašej tvorbe na zákazku?

27 rokov sa venujem výtvarnej činnosti. Vytvorila som stovky obrazov v rôznych technikách /pastel, maľba, grafika/. Ilustrovala som knihy. Vytváram koláže k okrúhlym výročiam  technikou tušových kresieb.
Najzaujímavejší bol projekt Kráľovský rod.  S deťmi chorými na hemofíliu som vytvorila nadrozmerný obraz Kráľovnej Viktórie. Tento obraz bol vystavený v Paríži, Budapešti, Prahe a v 12-tich mestách Slovenska. Pri príležitosti Svetového dňa hemofílie bol v roku 2014 slávnostne darovaný mestu Turčianske Teplice.
A na záver, peknou zákazkou boli pre mňa maľby na dvere a maľba na stenu obytného domu.