Poznáte slovenskú umeleckú scénu? Ak nie tak sme pre Vás pripravili krátky rozhovor s reprezentantmi. Tento mesiac sme sa rozprávali s mladou dizajnérkou barborou Hlavatou, koho možete nájsť pod umeleckým menom Erdiro.

Čím ste chceli byť v detstve?

Od začiatku sa mi páčilo viacero zamestnaní a každé malo v sebe niečo výnimočné. Napríklad smetiari, pretože kto sa aspoň raz nechcel zviesť na smetiarskom aute? Alebo práca mojej maminy v nemocnici, ktorá ma aktívne odhovárala od tohto zdravotníckeho sna a pobádala ísť si za niečím, čo ma bude naozaj baviť a napĺňať. Ostala som teda pri tom smetiarskom aute. Napriek tomu, že som od svojich 3 rokov kreslila takmer každý deň nepretržite, nikdy mi nenapadlo sa tomu venovať profesionálne. A potom prišla stredná škola, ktorá zmenila moju perspektívu.

Odkiaľ čerpáte inšpirácie?

Inšpiráciu pre mňa predstavuje všetko okolo mňa, každá jedna vec, predmet, osoba. Predovšetkým pramení vo mne. Dokážem sa na svoje okolie pozerať inak. Spájať si doteraz nespojené, a tak vytvárať nové a nové nápady, ktoré ma posúvajú na vyššiu úroveň.

 

Aký je Váš názor na slovenskú umeleckú scénu?

Aj napriek dnešnej dobe som veľmi rada, že je na Slovensku mnoho mladých talentovaných ľudí, s ktorými môžem zdieľať svoju tvorbu, radiť sa a pomáhať si. Myslím si, že Slovensko má množstvo takýchto umeleckých osobností a ani o tom nevie. Vždy ma baví nachádzať a prezerať si práce iných, ktoré mi opäť otvárajú dvere nových rozmerov.

Aký je Váš názor na rámovanie Vašich diel?

Mala som tú možnosť vidieť prácu pani Virágovej z opačnej strany, strany výroby. Musím povedať, že takúto precíznu a kvalitnú prácu som dlho na Slovensku nevidela.

Aká bola najzvláštnejšia prosba pri vašej tvorbe na zákazku?

Každá zákazka je niečím výnimočná a odlišná, iná, zvláštna. Každý má rád niečo iné. Avšak raz sa mi naskytla príležitosť, kde si odo mňa obchodník s vlastnou značkou oblečenia vyžiadal trošku podivný návrh na dizajn mikín. Poviete si, dizajn oblečenia, zaujímavá skúsenosť a práca v jednom, prečo nie. Neodradilo ma ani neustále meniace sa zadanie. Avšak samotná požiadavka na dizajn bola mierne neetická a vulgárna. Snažila som sa na celú vec pozerať s nadhľadom a tak, že v umeleckom priemysle hranice neexistujú. Hlavou mi len teraz behá otázka, kto by chcel nosiť mikinu s dizajnom exkrementu v ústach…

 

Pozrite si tvorbu mladej illustrátorky!