Aj rámovanie je umenie a výber toho správneho rámu môže vaše dielo dokonale doplniť a vylepšiť. Aj keď osobný vkus zohráva v tomto prípade veľkú úlohu, treba zvážiť aj iné dôležité faktory, ktoré by mali ovplyvniť váš výber.

Štýl a technika

Plagáty a fotografie sú dielami, ktoré rámujeme najčastejšie. Pri výbere fotorámika berte do úvahy predovšetkým spektrum použitých farieb. Čiernobiele fotografie najideálnejšie sprevádzajú čierne alebo biele rámy. Farebné fotografie a plagáty majú taktiež svoje dominantné farby, ktoré je vhodné zladiť s rámom tak, aby na prvý pohľad vynikli.

Kresby, maľby a ilustrácie potrebujú rám, ktorý má v tomto prípade nielen estetickú, ale aj ochrannú funkciu. V prípade ručne kreslených diel na papieri by sa sklo nikdy nemalo priamo dotýkať papiera. Zvoľte preto rám, ktorý dá vášmu dielu potrebný priestor a nepoškodí ho. Viac než vhodné je v tomto prípade použitie pasparty, ktorá dielo vyzdvihne a zvýrazní.

Pri rámovaní olejomaľby je potrebné zvážiť, aké sú dominantné farby a ako môže rám ovplyvniť vzhľad daného umeleckého diela. Určite zvoľte rám bez skla, pretože sklo zachytáva vlhkosť z použitých farieb a obraz tak nemôže „dýchať“.

Veľkosť

Ak chcete, aby vaše dielo viselo na stene samostatne alebo medzi dvomi kusmi nábytku zvážte či obraz a rám ako celok nebude príliš veľký/malý pre vami vybraný priestor. Dôležité je, aby nepôsobilo izolovanie, no zároveň by malo mať vo svojom okolí dostatok miesta, aby vyniklo.

Urobte si najskôr skúšku a predstavte si dielo na danom mieste. Spravidla môžete k jeho výške a šírke pridať 10 – 12,5 centimetrov, čo vám poskytne hrubú predstavu o jeho veľkosti po zarámovaní.

Miesto

Ideálny rám môže lichotiť nielen umeleckému dielu, ale aj prostrediu v ktorom sa nachádza. Do moderného priestoru dokonale zapadne monochromatický rám v chladnejších a kovových odtieňoch, zatiaľ čo miestnostiam v klasickom a rustikálnom štýle najviac pristanú prírodné tóny dreva, ktoré vhodne doplnia nielen umelecké diela, ale aj celkový interiér. Obrazy s rámom však môžete kedykoľvek presunúť, preto vždy myslite na to, že rám musí v prvom rade kopírovať charakter diela.

výber farby rámu prispôsobíme rámovanému dielu

Farba

Pamätajte na to, že dielo a rám vždy tvoria jeden celok, a preto by sa mali navzájom dopĺňať. Pri nesprávnom výbere môže rám potlačiť dielo do úzadia a ukradne mu tak pozornosť, ktorú si právom zaslúži. Prezentujte ho preto čo najefektívnejšie a skúste zvoliť mierny kontrast farieb. Skvelým príkladom je tmavý rám na svetlom obraze, ktorý mu poskytne priestor a nechá ho krásne vyniknúť.

Cena a kvalita

Výber rámu nie je len o správnej farbe a štýle. Rámy okrem estetickej funkcie plnia aj ochrannú úlohu a chránia umelecké diela pred ich poškodením. Práve preto, je výrazným faktorom pri rozhodovaní sa aj kvalita a cena.

Ak ste sa rozhodli do rámu investovať, vyberte si vkusný a kvalitný rám s dlhšou životnosťou, ktorý bude dokonale ladiť s vašim dielom a ochráni ho na dlhý čas. O jeho kvalite vám viac napovie aj materiál z ktorého je vyrobený. Dbajte na to, aby bol vždy certifikovaný a vybraný na mieru pre dané dielo. Pokiaľ do rámu nechcete investovať a zvolíte lacnejší, môže byť jeho kvalita výrazne nižšia a väčšinou plní len estetickú funkciu. My pri výrobe rámov a rámovaní na mieru vždy pracujeme len s certifikovaným drevom z ekologických materiálov a dlhou životnosťou.

Pri výbere toho správneho rámu zvážte naše rady, no nebojte sa myslieť kreatívne a vyskúšať aj niečo neobvyklé. Môžete si vybrať z našej ponuky na e-shope, všetky drevené rámy pre vás vyrábame ručne. Ak si nie ste istý výberom, kontaktujte nás a veľmi radi vám poradíme.

Potrebujem pomôcť s výberom rámu