Jednou z najobľúbenejších maliarskych techník je olejomaľba. Často sa kupuje, často sa rámuje… vieme však, aké máme možnosti pri vytváraní obrazu a na čo si máme dávať pozor pri zadávaní zákazky? Ak nie, tak Vám to teraz prezradíme.

 

S olejomaľbami sa stretávame nielen u profesionálnych maliarov, ale aj na dovolenkách pri kúpe rôznych maľovaných suvenírov. Kupovaná olejomaľba môže mať rôzne formy:

– môže byť natiahnutá na blindráme (pevný drevený rám, takzvaný „slepý rám“)

–  namaľovaná na plátne, ktorý je nalepený na MDF doske

– alebo na zrolovanom plátne

Tento článok bude hlavne o rámovaní olejomaľby tretieho typu.

Aby sa tieto obrazy mohli zarámovať, musíme ich dostať na pevný podklad. Najčastejšou technikou je natiahnutie na blindrám. Blindrámom sa nazýva  pevný drevený rám, na ktorý sa upevní olejomaľba zo všetkých strán.

Zo zadnej strany sa pripevní olejomaľba s kovovými spinkami. Zo všetkých strán sa natiahne, aby bol obraz napnutý.

 

Pri natiahnutí sa môžete rozhodnúť, či chcete obraz natiahnuť tak, aby farba bola aj na bokoch, čiže kus z obrazu (nevyhnutné pri obrazoch, kde nie je biely okraj, alebo je úzky) alebo či chcete, aby tam bol biely okraj (keď je nechaný na obraze okraj).

Keď sa olej natiahne, musíme pri rámovaní myslieť na to, že blindrám má istú hrúbku a z obyčajného rámu by vyčnieval  bok obrazu. Netreba sa však báť, pre tieto prípady sú špeciálne rámy s hlbším falcom (vnútorná výška rámu), ktoré zakryjú blindrám.  Pre odvážnejších máme aj tzv. kazetové rámy, ktoré sú v tvare L. Obraz sa vsadí zvrchu do rámu, čiže rám neprekrýva nič z obrazu.

Pri olejoch, ktoré sú poškodené, alebo plátno je už staršie, resp. to ani nie je plátno ale iný kus látky, odporúčame aj lepenie na tvrdý podklad. Často sa bojíte tejto techniky, avšak nie je prečo.  Obraz sa dá tak isto prerámovať  a v tomto prípade sa dá použiť aj pasparta, čo vie často oživiť obraz.

 

Chcem